Mobil menü
Telefon
+90(533) 642 3922
Email
info[@]zeynar[.]com[.]tr
Adres
Samandağ / HATAY

Arbequina Zeytin Fidanı

Anasayfa     >     Fidan Çeşitleri      >     Zeytin Fidanları     >     Arbequina Zeytin Fidanı
Arbequina Zeytin Fidanı resmi
Arbequina Zeytin Fidanı Özellikleri

GENEL ÖZELLİKLERİ
Arbequina bu adı ağacın kökeninin Arbeca şehri (Lleida, İspanya) yakınlarında bulunmasından dolayı almıştır. Bölgede, Arbequí, Arbequín ve Blancal isimleri de kullanılmaktadır.

Ekim alanı
55.000 hektarlık bir dikim alanını kaplayan Katalonya' daki en önemli çeşittir. Başta Andalusia (Endülüs bölgesi) olmak üzere İspanya'nın diğer bölgelerine de yayılmıştır. Sık dikim (4x1,5 bitki/da) alanlarında referans alınan türdür ve bu nedenle İspanya'nın yanı sıra birçok ülkede de dikilmiştir: Fransa, ABD, Şili, Portekiz, İtalya, Tunus, Fas, Avustralya, Arjantin...

Direnç, tolerans ve hassasiyet
Düşük sürme gücüne, açık ve orta-yüksek taç yapısına sahiptir. Kendine verimli olduğu kabul edilmektedir. Erken meyveye yatar, sürekli ve yüksek verim alınmaktadır. Yüksek yağ oranına ve mükemmel yağ kalitesine sahiptir. Bitkinin oldukça yüksek köklenme gücü vardır.
• Dal Kanseri’ ne duyarlı
• Halkalı Leke’ ye Kısmen dayanıklı
• Verticillium’ a hassas
• Çok kireçli topraklarda demir klorozunda sınırlı yetiştiricilik
• Soğuğa karşı dayanıklı

MORFOLOJİK ÖZELLİKLER
Yaprak: Eliptik - mızrak şekilli, küçük, kısa ve orta genişliktedir
Meyve: Olgunlaştığında siyahtır. Küçük ve küresel-simetrik şekle sahiptir. Tepe yuvarlak ve sapsız, maksimum enine kesiti yuvarlak ve bir miktar tabana oturmuştur. Meyve eti/çekirdek orantılıdır.
Çekirdek: Oval ve simetriktir. Birleşme yerinde bir araya gelen yedi ila on arasında değişen fibrovasküler kanala sahip prüzlü yüzeyi vardır. Alt ve üstten yuvarlaktır. Sonraki mukronlu. Maksimum enine kesitti dairesel ve merkezidir.

Arbequina zeytin fidanı ve tüm sofralık ve yağlık zeytin fidanları, en iyi kalite ve en uygun fiyatlarla Hatay fidan üretim merkezi Zeynar Fidancılıkta.
Zeytin Fidanları
Zeynar Fidancılık Ltd. Şti.
Samandağ yolu üzeri Tomruksuyu belediyesi Cumhuriyet Mh. No:15 Samandağ / Hatay
Necim Mışraklı - +90(533) 642 3922