Mobil menü
Telefon
+90(533) 642 3922
Email
info[@]zeynar[.]com[.]tr
Adres
Samandağ / HATAY

Turunç Anaç Fidanı

Anasayfa     >     Fidan Çeşitleri      >     Anaç Çeşitleri     >     Turunç Anaç Fidanı
Turunç Anaç Fidanı  resmi
Turunç (C. aurantium L.) anacı

Turunç günümüze kadar Akdeniz Havzasında ve gerekse diğer turunçgiller üreticisi ülkelerde portakal, mandarin, limon ve altıntoplar için en çok kullanılan anaç olmuştur.

Turunç üzerine aşılı ağaçlar orta kuvvetli ve irilikte ağaçlar oluşturmaktadır. Limon grubu anaçlarına göre daha yavaş büyümektedir. Bu anaç üzerine aşılı çeşitlerin kuraklığa dayanımı orta derecedir. Turunç yüksek toprak pH’sına orta derecede dayanım gösterdiği için ağır, drenajı zayıf topraklarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kirece karşı dayanıklıdır ve kazık kök yapmaya eğilimlidir. Limonların bazıları ve satsuma mandarini dışındaki tür ve çeşitlerle genellikle iyi uyuşma gösterir. Turunç üzerine aşılı ağaçlar standart kabul edilen büyüklükte taç oluştururlar. Dona dayanımı iyidir. Kolay çoğaltılır. %85-90 oranında poliembriyoni göstermektedir.
CTV ve uçkurutan hastalıklarına duyarlıdır. Cüceleşme (Exocortis), gözenek virüs hastalığı (Xyloporosis) ve kök boğazı çürüklüğüne (Phytophtora) dayanıklıdır. Tüm Akdeniz bölgesinde yaygın olarak kullanılır.

Tüm turunç anaçları ve meyve anaç çeşitleri en sağlıklı fidanlar ve en uygun fiyatlarla Hatay fidan üretim merkezi Zeynar Fidancılıkta.
Anaç Çeşitleri
Zeynar Fidancılık Ltd. Şti.
Samandağ yolu üzeri Tomruksuyu belediyesi Cumhuriyet Mh. No:15 Samandağ / Hatay
Necim Mışraklı - +90(533) 642 3922