Mobil menü
Telefon
+90(533) 642 3922
Email
info[@]zeynar[.]com[.]tr
Adres
Samandağ / HATAY

Üç Yapraklı Anaç Fidanı

Anasayfa     >     Fidan Çeşitleri      >     Anaç Çeşitleri     >     Üç Yapraklı Anaç Fidanı
Üç Yapraklı Anaç Fidanı resmi
Üç Yapraklı (Poncirus trifoliata var)
Orta ve Kuzey Çin’de süs bitkisi olarak, Japonya’da ise özellikle satsuma için kullanılan bir anaçtır. Yaprakları 3 parçalı yapıda ve her bir parça birbirine yakın büyüklüktedir. Turunçgiller içinde yaprağını döken tek türdür. Kışın yaprağını dökmesine karşın zorunlu bir dinlenme isteği yoktur. Çiçek tomurcuğu oluşumu bir yıl önceden meydana gelir. Meyvelerinde ortalama 45-50 tohum bulunur.

Yüksek oranda poliembriyonik, dikenli ve yavaş büyüyen bir yapıdadır. Exocortis (CEV- Cüceleşme) hastalığına çok duyarlıdır, fakat xyloporosis ve CTV’ye dayanıklıdır. Nematoda ve phytopthoraya da dayanıklıdır. En önemli özelliklerinden biri de soğuklara olan toleransıdır. Dinlenme döneminde -26 °C’ye kadar dayanım gösterebilir. Ancak dinlenmeye geç girdiği için sonbaharın geç donlarına karşı hassasiyet gösterebileceği bildirilmiştir.

Kireç ve yüksek pH’ya oldukça duyarlıdır. Soğuklara ve tristezaya toleransı nedeniyle melezleme çalışmalarında sıkça kullanılmış ve kullanılmaktadır. Aslında, sadece turunçgillerde değil, tüm meyvecilik içerisinde ilk organize ıslah çalışması 19. Yüzyıl sonlarında üç yapraklı ile başlamıştır. Bu çalışmalar sonucunda da günümüzde anaç olarak popüler olan sitranj (Carrizo ve Troyer) ve Citrumelo (Swingle Citrumelo) çeşitleri çıkmıştır.
Anaç Çeşitleri
Zeynar Fidancılık Ltd. Şti.
Samandağ yolu üzeri Tomruksuyu belediyesi Cumhuriyet Mh. No:15 Samandağ / Hatay
Necim Mışraklı - +90(533) 642 3922